زخم – استومی و بی اختیاری

مقدمه

وفور بیماران زخم، استومی و بی اختیاری در سراسر ایران، فراهم نبودن مراکز درمانی تخصصی برای آنان و کمبود آشنایی کادر درمانی با پیشرفت های علمی در نحوه مراقبت از این بیماران ،در راستای ارتقاء کیفیت و کمیت خدمات درمانی و پرستاری (بیمار محوری) ما را بر آن داشته است که در این مرکز همانند سایر کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی جهت برآورده شدن نیازها و افزایش ارتقاء کیفیت سلامت و پیشگیری و تشخیص و درمان و بازتوانی در بیماران مبتلا به انواع زخمهای حاد و مزمن و بیماران دارای انواع استومی و بی اختیاری و مشکلات و عوارض مربوط با همت بلند و توان تخصصی پزشکان فوق تخصصی و مجرب و همچنین با کمک پرستاران متخصص مجرب و دوره دیده جهت ارائه خدمات با در اختیار داشتن امکانات کامل تشخیصی و درمانی موجود امکان سرویس دهی بصورت سرپایی و بستری در بالاترین سطح کیفیت مطابق آخرین استاندارد کشوری و بین المللی داشته باشیم.

آماری از مراقبتهای زخم
- هر ساله هزاران نفر از بیماران دیابتی به علت زخم هایی که در نقاط مختلف سطح بدن به خصوص در پاهای خود با آن مواجه هستند در معرض عمل جراحی قطع پا از سطوح مختلف قرار میگیرند و این سئله یکی از پر هزینه ترین و بزرگترین مشکلات این بیماران در سطح جهان میباشد این بیماری 6 درصد جمعیت دنیا را تحت تأثیر قرار داده و تعداد بیماران آن تا سال 2025 به 300 میلیون نفر خواهد رسید . زخم پا در 15 درصد بیماران دیابتی در طول عمرشان رخ میدهد. در ایران حدود 2 میلیون و 500 هزار نفر به دیابت مبتلا هستند و 15 تا 20 درصد این بیماران به دلیل ابتلا به زخم های دیابتی به قطع عضو نیاز پیدا میکنند. در حالیکه 50 در صد این زخم ها قابل پیشگیری هستند.
- زخم های فشاری هزینه بسیار زیادی به سیستم بهداشتی – مراقبتی تحمیل میکند. در انگلستان حدود12000 نفر سالانه به آمار مبتلایان به زخم های فشاری اضافه میشود (در سن بالای 65 سال از هر 23 نفر یکی ) مطالعه انجام شده بر جمعیت پایه در آمریکا، شیوع 2/2 درصدی نشان میدهد.زخم بستر نیمی از بیماران در طی بستری در بیمارستان پیشرفت میکند و زخم های شدید در بیماران بستری های بیش از 500 تخت خوابی دیده میشود . زخم های اکتسابی از بیمارستان به طور معمول در اولین هفته بستری پیشرفت میکنند که بیشتر از 48 درصد طی اولین یا دومین روز پذیرش و 24 درصد در سومین یا چهارمین روز پذیرش ایجاد میشود .18 درصد از زخم فشاری در بیمارانی که در منزل مراقبت میشوند پدید می آید.
زخم پای دیابتی ، یک چالش بالینی
زخم پای دیابتی به عنوان یکی از جدی ترین عوارض دیابت از جمله معضلات سیستم بهداشتی و درمانی ایران بوده و با توجه به رشد سریع تعداد بیماران دیابتی در کشور این عارضه به سرعت تبدیل به یکی از چالش های عمده در آینده ای نزدیک خواهد شد همچنین زخم پای دیابتی اثر منفی عمیقی بر زندگی بیماران دارد این زخم ها به شدت مستعد عفونت بوده که اغلب این مسئله منجر به آمپوتاسیون عضو می شود لذا ،بهره مندی از یک برنامه درمانی جامع و تاسیس کلینیک تخصصی ویژه برای درمان و مراقبت از زخم پای دیابتیک جامعه نکته ای اساسی و بسیار پر اهمیت بوده و نیازمند مساعدت مدیریت کارآمد و اثر بخش حضرتعالی را دارد و مستلزم رویکرد تیمی و چند تخصصی در درمان و مراقبت آن می باشد.
1-تقریبا 15% بیماران دیابتی در مقطعی از زندگی خود دچار زخم پا می شوند میزان عود زخم های پا 70 % در عرض 5 سال است
2-85% تمام آمپوتاسیون های مرتبط با دیابت به دلیل زخم پا صورت می گیرد
3-در بیماران دیابتی که آمپوتاسیون اندام تحتانی داشته اند خطر ایجاد ضایعه بزرگ در عضو دوم در عرض 2 سال 50% است.
4-مورتالیتی 5 ساله در بیماران دیابتی بدنبال آمپوتاسیون اول 50 % است.
5-امروزه در هر 8 ثانیه یک آمپوتاسیون در دنیا به علت دیابت اتفاق می افتد. نتیجه: برای کاهش میزان آمپوتاسیون تا حدود 85-49 % نیازمند اتخاذ استراتژی درمانی و مراقبتی مناسب شامل مواردی همچون پیشگیری ، استفاده از تیم چند تخصصی ، سازمان دهی مناسب ،پایش دقیق و آموزش و طراحی و تاسیس کلینیک تخصصی زخم پای دیابتیک می باشد.

اهداف،ماموریت و چشم انداز کلینیک زخم
اهداف تشکیل کلینیک استومی، زخم و بی اختیاری در بیمارستان فوق تخصصی پارسیان
* ارائه خدمات مراقبتی، مشاوره ای و آموزشی مفید و مطابق با دانش روز دنیا جهت بهبود کیفیت زندگی بیماران
* تشخیص و مورد یابی افراد در معرض خطر و جلوگیری از پیشرفت مشکلات آنها
* در دسترس بودن کلیه امکانات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در یک مرکز
* حضور کادر درمانی کامل و امکان کار گروهی جهت مدد رسانی بهتر به بیماران
* حمایت کامل از بیماران و ارائه خدمات برای مراجعین سرپایی و بیماران بستری در طول دوره درمان و پی گیری های بعد از بهبودیFollow up))
* توضیح درمانی برای بیماران قبل از انجام استومی ،استوما سایتینگ ،دستورات موقع ترخیص ، خود آموزی بیماران استومی ،یوروستومی
* راهنمائیها و آموزش های اولیه و ضروری به بیماران بی اختیاری و انجام آزمایشات ضروری تشخیصی تا یقین نوع درمان
* بررسی روش و تهیه پلان درمانی زخم ها و پیگیری بیماران تا بهبودی کامل جسمی و روانی
ماموریت کلینیک تخصصی زخم و استومی و بی اختیاری بیمارستان فوق تخصصی پارسیان:
ارائه خدمات مراقبتی، درمانی، مشاوره ای و آموزشی به تمامی بیماران استومی، زخم و بی اختیاری و بهبود کیفیت زندگی ایشان ماموریت اصلی کلینیک تخصصی استومی، زخم و بی اختیاری می باشد.

چشم انداز:
*تشخیص و درمان اصولی و علمی پیشرفته و به روز بیماران وانجام مراقبت صحیح و اصولی
*ارتقاء کیفیت زندگی تمامی بیماران استومی، زخم و بی اختیاری و برگشت مجدد به زندگی اجتماعی و خانوادگی
*پیشگیری از ایجاد عوارض برای آنها
*در دسترس بودن امکانات درمانی، مراقبتی، مشاوره ای و آموزشی برای همه بیماران مراجعه کننده در کلیه بیمارستان های کشور
*پی گیری بیماران پس از ترخیص و اطمینان از دریافت آموزش کافی (بیمار و همراهان) جهت جلوگیری از بازگشت عارضه یا ایجاد مشکلات جدی

خدمات تخصصی کلینیک استومی

تیم متخصصین کلینیک زخم:

- با توجه به اهمیت بالا در جهت ارتقاء کیفیت خدمات درمانی به بیماران ارجمند برآن شدیم طبق پروتکل و متد روز دنیا از توانمندی پزشکان فوق تخصص ذیل جهت انجام خدمات پیشگیری ، آموزشی ، مشاوره ای ، درمانی و بازتوانی استفاده کنیم.
- گروه جراحی کولورکتال
- گروه جراحی عمومی
- گروه جراحی ترمیمی و زیبایی
- گروه جراحی عروق
- گروه متخصصین ارولوژی
- گروه جراحی عمومی
- گروه جراحی اطفال و نوزادان
- متخصصین پوست
- متخصصین جراحی ارتوپدی
- متخصصین بیهوشی
- متخصصین عفونی
- انکلوژیست
- متخصصین تغذیه
- متخصصین داخلی(غدد و دیابت- گوارش- نفرولوژی)
- پرستار متخصص زخم و استومی و بی اختیاری
انواع مراجعات در کلینیک زخم

- - انواع زخم های دارای دیابتی به خصوص زخمهای پای دیابتی(Foot & Leg Ulcer )
- -انواع زخم بستر(Pressure Sore )
- - زخم های شریانی و وریدی
- - زخم های سوختگی
- - زخم های بسته نشده بعد از جراحی
- - انواع زخم های عفونی
- - زخم های ناشی از رادیوتراپی و شیمی درمانی
- - زخم های بدخیم و سرطانی
- - زخم های ناشی از دیاترمی در اعمال جراحی قلب (در بعضی مراکز به اشتباه کوترسور نامیده میشود.)
- - درمان ناشی از ترشحات انواع درن ها و فیستول ها
- - درمان اثر زخم های قدیمی (اسکار زخم)
- درمان ناشی از تصادفات و حوادث